بهترین زمان برای فعالیت و ورزش کردن

برخی افراد سر ساعت ۶ صبح لباس ورزشی می پوشند و برای دویدن بیرون می روند. برخی دیگر تا پیش از ظهر حوصله ورزش ندارند و پیاده روی پس از شام در محله شان را ترجیح می دهند. اما بهترین زمان برای ورزش کدام است؟

زمان ورزش کزدن

حقیقت این است که در حال حاضر شواهد قابل اعتمادی در این باره وجود ندارد که نشان دهد ورزش در کدام هنگام روز باعث سوزاندن کالری بیشتری می شود اما زمانی از روز که در آن ورزش می کنید، بر «احساس شما» از ورزش کردن تاثیر خواهدگذاشت. به گفته کارشناسان، باید زمانی از روز را انتخاب کنید که بتوانید مرتب در آن ورزِش کنید تا ورزش به عادت روزانه تان تبدیل شود.

ساعت شبانه روزی بدن:

ریتم شبانه روزی بدن شما تعیین کننده این است که آدمی سحرخیز یا شب زنده دار هستید و نمی توانید کار زیادی برای تغییر این ریتم انجام دهید.
ریتم های شبانه روزی بدن براساس الگوی ۲۴ ساعته چرخش زمین است. این ریتم ها بر کارکردهای بدن مانند فشارخون، درجه حرارت بدن، میزان هورمون ها و سرعت ضربان قلب اثر می گذارند و همه این عوامل ممکن است نقشی در آمادگی بدنی شما برای ورزِش داشته باشند بنابراین برای پیاده روی یا رفتن به باشگاه ورزشی باید به ساعت بدنی خود توجه داشته باشید.
البته عوامل دیگری هم بر زمان ورزِش کردن شما تاثیر دارند، مانند برنامه های خانوادگی، کار یا در دسترس بودن دوستی که همراه شما ورزش کند.

مزایای ورزش بامدادی:

کارشناسان می گویند اگر در مرتب ورزش کردن مشکل دارید، ساعت های بامدادی بهترین زمان برای ورزش کردن شماست. پژوهش ها نشان می دهد افرادی که صبح ها ورزِش می کنند، از لحاظ تداوم برنامه ورزشی شان بهتر عمل می کنند. علت شاید این باشد که در این هنگام سایر فشارهای روزانه کمتر فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.
البته با توجه به اینکه درجه حرارت بدن در صبح ها پایین تر است، باید نسبت به سایر اوقات روز زمان بیشتری را به گرم کردن بدنتان اختصاص دهید. البته بی خوابی در شب قبل ممکن است مانع آن شود که صبح بتوانید به راحتی از بستر برخیزید و به ورزِش بپردازید، بنابراین حفظ عادت منظم و مناسب خواب برای جلوگیری از بی خواب شدن ضروری است، مثل اینکه خودتان را پیش از زمان خواب آرام کنید.

رسیدن درجه حرارت بدن و سرعت ضربان قلب به حد استراحت برای به خواب رفتن ضروری است، بنابراین فعالیت جسمی یا غذاخوردن در دیروقت شب ممکن است مانع از به خواب رفتن شما شود. هم فعالیت کردن و هم غذاخوردن درجه حرارت بدن و سرعت ضربان قلب را بالا می برند.

وقت های دیگر ورزِش کردن:

برای برخی افراد بیدار شدن در صبح زود و ورزِش کردن کار سختی است، برای این افراد فعالیت جسمی در ساعت های بعدی روز ممکن است راحت تر باشد. برای برخی افراد ورزِش در ساعت استراحت هنگام وقت ناهار راحت تر است، به خصوص اگر همراه همکارانشان ورزش کنند.

در این هنگام باید دقت کنید خوردن ناهار را پس از ورزش انجام دهید، نه قبل از آن، بهتر است بلافاصله پس از غذاخوردن ورزش نکنید زیرا در این صورت خونی که لازم است به دستگاه گوارش برود، متوجه عضلات می شود. اگر غذای سنگینی خورده اید باید ۹۰ دقیقه به خودتان فرصت دهید و پس از آن ورزِش کنید.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here