تفاوت دوش گرفتن در صبح و شب

بیشتر افراد صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب و خیلی های دیگر شب ها بعد از رسیدن به منزل دوش می گیرند. اما یک سئوال در این باره وجود دارد که دوش صبحگاهی بهتر است یا شبانگاهی؟ تحقیقات نشان می دهند که دوش گرفتن در صبح در مقابل شب، مزایای مختلفی برای افراد دارد و اخیرا متخصصان حوزه ی سلامت به این سوال پاسخ داده اند که در این مطلب از آن آگاه می شوید.

دوش گرفتن

زمان دوش صبح

بیدار شدن در صبح برای شما سخت است

دوش صبحگاهی معمولا به شما کمک می کند از خواب بیدار شوید. کارشناسان خواب در ایالت کانزاس می گویند که یک دوش صبحگاهی، موتورهای شما را تندتر می کند و شما را به حالت هوشیاری می آورد. دوش گرفتن در شب، شما را مدت طولانی تری بیدار نگه خواهد داشت که می تواند مشکلی برای افراد بی خواب باشد. در واقع یک مطالعه نشان می دهد که ریختن آب سرد روی خودتان در انتهای یک دوش صبحگاهی، واقعا شما را بیدار خواهد کرد.

صبحگاه ورزش می کنید

اگر شما در صبح ورزش می کنید(که کارشناسان تناسب اندام توصیه می کنند) مجبور خواهید بود دوش بگیرید. رایان وایت ساید، مربی رشد شخصی توضیح می دهد که چرا ورزش صبحگاهی و به دنبال آن یک دؤش طراوت بخش، راه خوبی برای شروع روزتان خواهد بود.

شما باید برای کارتان خلاقیت به خرج دهید

اگر می خواهید جوهرهای خلاقیت تان در صبح جاری شوند، دوش صبحگاهی، یک زمان مناسب برای این کار است. شلی کارسون، مدرس روانشناسی دانشگاه هاروارد به آنچه روانشناسان، دوره کمون می نامند، اشاره می کند. آن زمانی که شما در حال فکر کردن هستید و به راه حل مورد نظرتان می رسید. کارسون می گوید یک دوش صبحگاهی به افراد امکان می دهد وارد آن دوره کمون شوند و لحظه الهام و بینش ناگهانی را تجربه کنند.

به راحتی در هنگام تیغ زدن، خودتان را زخمی می کنید

اگر در صبح تیغ می زنید، در صبح دؤش بگیرید. دلیلش این است که بدن انسان، یک افزایش در آن پلاکت های تشکیل دهنده لخته خون در صبح به دست می آورد که شما برای متوقف کردن خونریزی، هنگامی که به طور تصادفی خودتان را می برید، به آن نیاز دارید.

شما به مراقبه نیاز دارید

یک دوش صبحگاهی، یک زمان آرام فراهم می کند که در آن می توانید مراقبه یا دعا کنید. حتی یک شبکه جهانی سراسری به منظور تشویق مردم به دعا کردن در هنگام دوش گرفتن در صبح، تاسیس شده است.

زمان دوش گرفتن در شب

در خوابیدن مشکل دارید

متخصصان خواب می گویند که شما تقریبا ۱/۳ از کل زندگی تان را در حالت خواب سپری می کنید که احتمالا در درجه اول در رختخواب تان است. با دؤش گرفتن در شب، شما ملحفه های تمیزتری خواهید داشت و مجبور نیستید آنها را به طور مکرر بشویید. در واقع، تقریبا هر رختخوابی در حال حاضر کرم های گرد و غبار دارد. آن حشره های میکروسکوپی بد که عاشق تغذیه کردن از سلول های مرده پوست شما هستند. آلودگی تان را به آن ملحفه ها اضافه نکنید، چون مشکل دو چندان می شود. متخصص آلرژی، جفری میلر توصیه می کند که یک گام دیگر نیز بردارید و بالش ها و تشک هایتان را در روکش های ضد گرد و غبار قرار دهید.

شما پوست بهتری می خواهید

اگر شما یک مشکل پوستی مانند اگزما دارید، یک دوش گرم در شب و پس از آن استفاده از لوسیون یا پماد دارویی شما ایده آل است. دکتر استفان گاردنر می گوید در حالی که دؤش های پربخار، بدن را تسکین می دهند اما در واقع چربی های طبیعی در پوست را به سرعت خشک می کنند که باعث می شود پس از بیرون آمدن از حمام، احساس خارش کنید. بنابراین از آب ولرم استفاده کنید و بیشتر از ۵ دقیقه در زیردوش نمانید.

می خواهید از شر آلرژی خلاص شوید

اگر شما از آلرژی رنج می برید، بهترین کار آن است که در زمان خواب دوش بگیرید و آلرژن های پنهان که در مو و پوستتان به دام افتاده اند را با آب گرم بشویید. پائول انرایت، متخصص ریه نیز شستشوی بینی با محلول آب نمک در دؤش صبحگاهی را برای کمک به تسکین آلرژی توصیه می کند.

جایی که شما زندگی می کنید، زمستان سختی دارد

اگر در آب و هوایی زندگی می کنید که زمستان سختی دارد، دوش گرفتن در شب به این معنی است که پیژامه گرم می پوشید و مستقیما از یک دوش آب گرم به داخل رختخواب می روید. دوش گرفتن در صبح در زمستان، یعنی شما باید به قدر کافی شجاع باشید که از زیر دؤش گرم روی کف حمام سرد بپرید و بدون آنکه قندیل های یخ روی بینی تان تشکیل شود، به سرعت لباس هایتان را بپوشید.

پوست مستعد آکنه دارید

کارولین جاکوب، متخصص پوست می گوید که یک دوش شبانه به پاک کردن منافذ صورت از آرایش، عرق، هوای آلوده، گرد و غبار و کثیفی کمک می کند و درنتیجه به کاهش خطر ابتلا به آکنه یا تشدید آکنه موجود کمک می نماید. اینکه صبح دؤش بگیرید یا شب، واقعا بستگی به عوامل مختلفی دارد، مانند آنکه پوستتان مستعد خارش است، شب ها روغن مخصوص شب روی پوستتان استفده می کنید یا اینکه دوست دارید صبح ها کمی سرحال شوید. بنابراین ارزیابی کنید که نیازهایتان چه هستند و ببینید کدام زمان دوش گرفتن برای شما مناسب تر خواهد بود.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here