چگونه پوست خود را هیدراته نگه داریم

طراوت و شادابی پوست عمدتا به علت رطوبت آن است. اگر رطوبت پوست در اثر خشکی و گرمای محیط و یا جریان خون پوست در اثر سرمای یا کهولت سن کاهش یابد، پوست دچار چروکیدگی میشود و طراوت خود را از دست میدهد. یکی از مواقعی که باید مراقب خشک شدن پوست شد، هنگام خروج از حمام است. مواقع دیگر عبارتند از فصول گرم سال، پس از شستن صورت و سنین پیری. کسانی که پوست خشک دارند بیش از سایرین باید مراقب باشند. باید بدانید که برای حفظ رطوبت پوست لازم نیست مرتب صورت خود را بشویید، بلکه برعکس، این کار باعث پاک شدن لایه چربی محافظ پوست و خشونت آن میشود.

پوست هیدراته

داشتن یک پوست خوب بستگی به دو عامل دارد: آب و چربی شاید حرف من اندکی تناقضی داشته باشد چرا که شاید بگویید آب و چربی که در هم حل نمی شوند، اما به هر حال پوست شما برای داشتن بافتی جوان به هر دو نیاز دارد.

پوست شما ۷۰ درصد آب، ۲۵ درصد پروتئین و ۲ درصد لیپید دارد. آب در سلول های پوست جریان پیدا کرده و آنها را مرطوب نگه می دارد، با این حال نگه داشتن رطوبت و طراوت پوست کار پیچیده ای است به دلیل اینکه فاکتورهایی داخلی و خارج بدن شما وجود دارد که اغلب مانع از این کار می شود. لایه خارجی پوست شما به دلیل بودن در معرض نور خورشید، هوای خشک، مواد شیمیایی و عناصر دیگر دائماً آب از دست می دهد.

جذب رطوبت توسط پوسـت خیلی کند انجام می شود، زیرا آب باید ابتدا به لایه های زیرین برود و در تمام سلول ها رخنه کند تا به سطح پوسـت برسد. همچنین وقتی آب بدن شما کم می شود، آب پوستتان هم تحلیل میرود. بدن شما برای حفظ آب به منظور فعالیت های مهم بدن از جمله جریان خون، رطوبت زیادی از پوست را کم می کند. اگر تبخیر آب در بدن شما زیاد باشد، چهره تان زرد شده و چین و چروکها به وضوح در آن نمایان میگردد.

یکی از رژیم های غذایی که منجر به از دست دادن آب بدن می شود رژیم پروتئینی است. به دلیل اینکه این رژیم در ابتدا به سرعت وزن کم می کند، بدن آب زیادی را از دست می دهد. این رژیم به دلیل داشتن مقادیر زیاد پروتئین و کمبود کربوهیدرات بدن را وادار به سوزاندن گلیکوژن که در عضلات و معده ذخیره شده است میکند و همین عملی سوزاندن منجر به از دست دادن مقادیر زیادی آب در بدن می شود.

به علاوه، تجزیه آمینواسیدها توسط پروتئین تولید اوره می کند که برای دفع آن نیاز به آب زیادی است و بدون وجود کربوهیدراتهای کافی چربی قادر به تجزیه شدن نیست بنابراین در اطراف کلیه ها جمع می شود. خلاصه اینکه: رژیم های پروتئین بالا و کربوهیدرات کم منجر به از دست دادن آب می شود که در نتیجه رطوبت پوسـت کم شده و خشک و پر از چین و چروک می شود.

دستور العمل رژیم زیبایی

_به یاد داشته باشید که دو مورد نوشیدنی زیبایی مرا بنوشید، آب و چای سبز. دائماً یک بطری آب در کنار خود داشته باشید و بعد از ظهرها همراه با یک عصرانه خوب از چای سبز لذت ببرید.

_برای ساختن سلولی های قابل انعطاف به میزان کافی چربی مصرف کنید. به دست آوردن اسیدهای چرب امگا- ۶ از رژیم غذایی کار مشکلی نیست زیرا کاملاً در دسترسی است، اما برای به دست آوردن امگا- ۳ باید تلاش بیشتری بکنید. در میان ۱۰ مورد غذای زیبایی من مهمترین اسیدهای چرب امگا- ۳ در ماهی آزاد، گردو و اسفناج یافت می شود. ماهیهای دیگر سرشار از امگا- ۳ شامل ساردین، قزل آلا، و شاه ماهی هستند.

_تخم کتان، شاهدانه، گردو یا تخم کدو را به سالاد خود اضافه کنید که دارای امگا- ۳ مضاعفی هستند.

_از رژیم های پروتئین بالا و کربوهیدرات پائین اجتناب کنید.

_میزان مصرف کافئین را به ۳۰۰ میلی گرم در هر روز کاهش دهید (دو فنجان بزرگ قهوه)

حال برای اینکه رطوبت پوست خود را حفظ کنید چه کار باید بکنید؟ اول از همه باید روزانه به مقدار زیادی آب و چای سبز بنوشید. علاوه بر نوشیدن مایعات، مصرف چربی به اندازه کافی برای حفظ لیپیدهای پوست لازم است. چربی که مصرف می کنید با سلولها ترکیب شده و به انها کمک میکند تا اب را در خود حفظ نماید. وقتی چربی کافی در سلول وجود نداشته باشد. سلولهای پوستی کوچک تر شده و رطوبت خود را از دست میدهند. وقتی چنین اتفاقی میافتد پوست خشک و حساسی شده و گاهی متورم و قرمز می شود.

مصرف به اندازه اسیدهای چرب از پوست در برابر بیماری هایی چون کهیر، اگزما، خشکی، تورم، خارش و التهاب محافظت میکند. اسیدهای چرب امگا- ۳ به میزان کافی در گردو و روغن ماهی وجود دارد. امگا- ۳ عنصری کلیدی برای مرطوب نگه داشتن لایه های پوست است. تحقیقات بسیاری نشان داده است مصرف روغن ماهی به نرمی پوسـت و حفظ رطوبت آن کمک میکند. طبق تحقیقی که در یکی از مجلات انگلیسی منتشر گردید بر روی دو گروه از افرادی که دارای بیماری اگزما بودند آزمایشی انجام شد. به گروه اول کپسول هاى روغن ماهی دادند و به گروه دوم کپسولهای روغن زیتون نتیجه به نفع گروه اول بود. ظرف مدت کوتاهی بیماری آنها کاملاً بهبود یافت. مطالعات دیگری که در انجمن پزشکی امریکا انجام شد هم به چنین نتیجه مشابهی دست یافت.

در نهایت، برای حفظ رطوبت پوست از نوشیدن مشروبات الکلی و نوشیدنیهای کافئین دار بپرهیزید. کافئین آب بدن را تبخیر می کند. الکل هم در تبخیر آب بدن نقش عمدهای را ایفا میکند. نوشیدن مشروبات الکلی سبب خشکی پوست و ایجاد چین و چروک در آن می شود. همچنین الکل منجر به التهاب و ورم پوست می شود زیرا مصرف الکل رگهای خونی را گشاد میکند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here