مواد غذایی مفید برای سلامت ناخن ها

مو، ناخن و پوست سالم با نوع تغذيه در ارتباط هستند. دقيقا درست مي‌گويند كه «شما همان چيزي هستيد كه مي‌خوريد.» شما مي‌توانيد براي سلامت بيشتر ناخن ها، از يك رژيم غذايي متعادل پيروي كنيد؛ پيروي از يك رژيم غذايي متعادل يعني توجه كافي به استفاده از همه گروه‌هاي غذايي كه عبارتند از غلات، ميوه‌ها، سبزيجات، پروتئين، لبنيات و چربي.

مواد مغذی ناخن

اگر در حال حاضر از يك رژيم غذايي متعادل استفاده مي‌كنيد، اما ناخن‌ هايتان مشكل دارد ممكن است سلامت ناخن‌هايتان تحت تاثير شرايط ديگري همچون آسيب به عملكرد كبد، مشكلات تيروييد يا كمبود آهن قرار گيرد. برخی از مواد غذایی برای ناخن بسیار مفید هستند و اگر به صورت مرتب مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند به ما در داشتن ناخن‌هایی سالم و زیبا کمک کنند.
دلستر وماءالشعیر:

هضم دلستر وماءالشعیر ساده است و این نوشیدنی سالم مملو از پروتئین و تمام ویتامین‌های گروه B است. ارزش بیولوژیک ویتامین موجود در دلستر به اندازه تخم مرغ و شیر است.

جوانه گندم:

جوانه، مغذی‌ترین بخش دانه گندم است و در آن پروتئین، ویتامینهای گروه B و اسیدهای چرب ضروری یافت می‌شود. در عین حال جوانه گندم دارای مقدار زیادی ویتامین E و روی (Zinc) است که می‌تواند در زمینه تقویت ناخن نقشی اساسی ایفا کند.

گردو و دانه کتان:

هر دو این مواد غذایی دارای اسیدهای چرب ضروری مثل امگا 6 و امگا 3 هستند. گردو، منبع غنی سلنیوم نیز به حساب می‌آید. اسیدهای چرب سالم نقش مهمی در سلامت ناخن‌های ما ایفا می‌کنند.

میوه‌های قرمز رنگ:

این میوه‌ها (از جمله تمشک و زغال اخته) دارای حجم بالایی ویتامین C و آنتی اکسیدآن‌ها هستند و به تقویت ناخن‌ها و جلوگیری در شکستن آنها کمک می‌کنند و در عین حال جذب آهن بدن را بالا می‌برند.

روی و آهن:

روی و آهن از جمله مواد معدنی ضروری برای تولید کراتین در ناخن‌ های ما هستند و توصیه می‌شود که برای داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل دو تا سه بار در طول هفته از مواد غذایی حاوی روی و آهن استفاده شود.
بهتر این است که بخشی از این مواد غذایی در رژیم غذایی روزانه ما گنجانده شود. بهترین حال این است که وعده صبحانه کاملی را صرف کنید.

*ماست
*دلستر و ماءالشعیر
*جوانه گندم
*گردو
* تخم کتان
*میوه‌های قرمز مثل تمشک و زغال اخته
* عسل
*بلغور جو دوسر

مواد مغذی برای ناخن:

نقش پروتئین در شکل گیری ناخن‌ها:

ناخن‌ها هم مثل موهای سر، با استفاده از کراتین رشد می‌کنند. کراتین نوعی پروتئین فیبری است که دارای حجم زیادی گوگرد است که لایه‌های خارجی پوست را تشکیل می‌دهد.

نقش مهم پروتئین‌ها در ایجاد بافتها و ساختار بدن بسیار مهم و حیاتی است:

آنها در رشد و ظهور بافتهای بدن، از پوست گرفته تا عضلات و استخوانها و ناخن‌ها تاثیرگذارند. رشد ناخن توسط سلولهای اپیدرمیکی که در ریشه ناخن قرار دارد آغاز می‌شود و از زمانی که روی سطح دست یا پا می‌آیند، تعداد این سلولها بیشتر می‌شود. هر سلول تبدیل به یک صفحه ظریف می‌گردد که در کنار صفحات دیگر، لایه‌هایی را تشکیل می‌دهند که روی هم رفته، ناخن ما را می‌سازند. وقتی که سلولها و این صفحات روی هم انباشته می‌شوند، ناخن ما رو به جلو رشد می‌کند. سرعت رشد ناخن‌های دست 4 تا 5 برابر سرعت رشد ناخن‌های پاست و رشد ناخن‌هاهم مثل موها، در فصل تابستان بیشتر از زمستان است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here