توصیه هایی برای پیشگیری از پیری پوست

همیشه سعی می‌کنیم با کمک کرم‌ها و لوسیون‌های ضد چروک تا جایی که می‌توانیم ظهور این چروک‌ها را به تعویق بیندازیم غافل از اینکه شاید طرز زندگی کردن و عادت‌های‌مان دلیل پیر شدن ظاهرمان باشدبدن زنان به‌ طور طبیعی، توانایی تولید آنزیم‌هایی که به‌عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند را دارد. آنتی‌اکسیدان‌ها در بدن، مسئول تعمیر کدهای ژنتیکی که در روند پیری بدن آسیب می‌بینند، هستند. پدر و مادر شما مسئول سرعت و مکانیسم در پیری پوست شما هستند، اگرچه شما نمی‌توانید در عوامل ژنتیکی تغییری ایجاد کنید اما شما می‌توانید در چند عوامل خارجی مهم که در فرایند پیری پوست نقش مهمی دارند، تأثیر داشته باشید. پس اگر می‌خواهید با روش‌های پیشگیری از پیری پوست آشنا شوید این نکات را به خاطر بسپارید.

پیشگیری از پیری پوست
۱- اجتناب از قرار گرفتن در معرض خورشید
دشمن شماره یک پوست زنان قرار گرفتن در معرض خورشید است. قرار گرفتن در معرض خورشید می‌تواند لکه‌های پوستی، چین‌وچروک، کاهش خاصیت ارتجاعی و پیری زودرس را، در پوست ایجاد کند. دانشمندان معتقدند که ۷۰ درصد روند پیری پوست، بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض تابش خورشید در طول زندگی دارد. زیرا تابش خورشید باعث تخریب الیاف کلاژن پوست در طی فرایند اکسیداسیون می‌گردد. نابودی ساختار و ویژگی ارتجاعی پوست باعث شتاب در فرایند پیری پوست می‌گردد. قرار گرفتن در معرض خورشید می‌تواند به مواد ژنتیکی در سلول‌های پوست آسیب رسانده و باعث تقسیم غیرطبیعی سلول‌های پوستی و منجر به ایجاد چین‌وچروک، زبری و نازکی در پوست گردد و همچنین، می‌تواند خطر ابتلا به ضایعات بدخیم و پیش بدخیم پوست را افزایش دهد. قرار گرفتن در معرض خورشید اثری منفی را روی غدد چربی پوست دارد که می‌تواند پوست را خشک و حساس کند و یا گاهی اوقات، باعث تولید بیش‌ از حد چربی پوست توسط غدد تولیدکننده چربی گردد.

۲- جلوگیری از استرس و افسردگی
زندگی امروزی، پر از عوامل استرس‌زا است. در افراد مختلف میزان و نوع استرس متفاوت است. تحقیقات نشان داده که استرس‌های عاطفی طولانی‌مدت، باعث افزایش ترشح هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین می‌گردد. دانشمندان معتقدند که افزایش تولید هورمون‌های استرس‌زا می‌تواند، باعث تسریع فرآیند پیری پوست گردد. افسردگی طولانی‌مدت نیز می‌تواند اثر منفی در سلول‌های پوست ایجاد کند و باعث کوتاه شدن و یا نابودی تلومر‌ها که پایانه فیزیکی مواد ژنتیکی (DNA) موجود در سلول هستند،‌ گردد. کمبود تلومر سلول‌ها می‌تواند، تقسیم سلول‌های پوست را متوقف و باعث مرگ زودرس سلول‌ها گردد. در این شرایط، پوست نمی‌تواند سلول‌های جوان‌تری را جایگزین سلول‌های قدیمی کند که این امر پیری زود هنگام پوست را به همراه دارد.

۳- اجتناب از کشیدن سیگار
شما با عوارض سیگار آشنا هستید. سیگار کشیدن باعث ایجاد خطوط اضافی در پوست و چین و چروک زودرس می‌گردد که بیشتر در نواحی نازک صورت هستند. به‌ طور معمول، این خطوط بیشتر در دور چشم‌ها و لب‌ها قرار دارند. متخصصین پوست می‌توانند خطوط سیگار را در صورت زنان تشخیص دهند. این خطوط در زنانی که سیگار می‌کشند، ۱۰ تا ۱۵ سال قبل از زنان غیر سیگاری در صورت آنها پدیدار می‌گردد. چین‌وچروک‌های صورت در زیر میکروسکوپ به‌ خوبی قابل مشاهده هستند. در زنانی که سیگار می‌کشند چند سال زودتر پوست شروع به پیری می‌کند. همچنین متخصصان دریافتند که خطوط و چین‌وچروک‌ها در زنان سیگاری عمیق‌تر هستند.
دانشمندان دریافتند که در زنان سیگاری مقدار ویتامین سی (C) کاهش می‌یابد. درواقع ویتامین سی (C)، یک عضو مهم در تولید کلاژن در پوست است. ویتامین سی (C)، باعث انعطاف‌پذیری و جوانی پوست می‌گردد و همچنین کمبود ویتامین سی (C) فرایند پیری پوست را تسریع می‌کند. افرادی که در کنار سیگاری‌ها قرار دارند، در حال دریافت و تنفس دود مواد شیمیایی سیگار هستند و این امر آن افراد را نیز، جزء افراد سیگاری قرار می‌دهد، بدون اینکه یک سیگار مصرف کنند. دریافت این دودها بسیار خطرناک است چون هیچ فرقی با دودهای اصلی که افراد سیگار به درون ریه‌های خود می‌کشند، ندارد.

۴- داشتن رژیم غذایی سالم
پوست ما یک آینه از تأثیرات مواد‌ غذایی مصرفی ما است. رژیم‌ غذایی خاص و سالم برای زنانی که می‌خواهند پوستی جوان و زیبا را داشته باشند توصیه می‌گردد. پروتئین جزء مهم، از مواد غذایی است که زنان باید مصرف کنند. زیرا وجود پروتئین به پوست شما در داشتن ظاهری زیبا و تازه ضروری است. همچنین افزایش سطح قند در بدن موجب سفتی، سختی و از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست می‌گردد.
وجود آنتی‌اکسیدان‌ها نیز برای داشتن پوستی سالم مهم است. باید همیشه در سبد روزانه رژیم‌ غذایی شما میوه‌ها و سبزیجات قرار بگیرند، چون‌ که آنها از منابع اصلی آنتی‌اکسیدان هستند. همچنین میوه‌ها و سبزیجات، غنی از ویتامین سی (C) هستند که در تولید کلاژن‌های پوست مؤثر است. دیگر ویتامین‌های اِی، ای و بی (A، E، B) موجود، برای حفاظت از پوست، تولید سلول‌های پوست و متابولیسم سلول مؤثر هستند، که مصرف آنها برای بدن و پوست مفید است. هیدراتاسیون برای داشتن پوستی سالم و زیبا بسیار مهم است. نوشیدن آب به‌ اندازه کافی در روز بین ۱.۵ تا ۲ لیتر برای بدن و پوست شما، ‌به‌ شدت توصیه می‌گردد.

۵- خواب به‌اندازه کافی
به دلیل سوخت‌وسازی است که هنگام خواب در بدن انجام می‌گردد، فرایندی بسیار مهم، در طول زندگی زنان است. هر زن سالم به خوابی عمیق بین ۷ تا ۹ ساعت بدون توقف نیاز دارد. خواب مفید، سلامت شما را بهبود می‌بخشد و برای حفظ شاخص‌های طبیعی بدن و تازگی پوست مفید و ضروری است. در طول خواب، بدن ما هورمون رشد از غده هیپوفیز را تولید می‌کند و این هورمون اهمیت زیادی در حفظ و تجدید سلول‌های بدن از جمله، سلول‌های پوست دارد. همچنین بدن ما پروتئین‌های بیشتری برای بازسازی و جایگزینی سلول‌های پوست قدیمی به‌ جای سلول‌های جدید را نیاز دارد. بی‌خوابی طولانی‌ مدت می‌تواند، فرایند پیری پوست را تسریع کند و موجب مشکلات دیگری برای پوست گردد.

۶- اجتناب از آشامیدنی‌های مضر
برخی از زنان برای درمان استرس و فرار از مشکلات زندگی نوشیدنی‌های حاوی الکل را می‌نوشند. اما باید این را به یاد داشته باشید که الکل، موجب آسیب به بافت‌ها و تغیر رنگ پوست می‌گردد. هر چه بیشتر این نوشیدنی‌ها را مصرف کنید باعث بروز مشکلات بیشتری برای پوست می‌شوید. پوست می‌تواند سموم دریافتی از این نوشیدنی‌ها را در لایه‌های عمیق خود جمع کند که این باعث پدیدار شدن مویرگ‌ها و سرخی گونه‌ها، تورم چشم‌ها و صورت می‌گردد.

۷- اجتناب از انجام عادات نادرست
زنان عاطفی و احساسی، هنگام صحبت کردن عادت دارند که بیش‌ از حد اندام‌های مختلف صورت خود را تکان دهند. خطوط بیان در صورت سبب چین‌وچروک پوست می‌گردد که این خطوط اولین نشانه پیری در صورت را ایجاد می‌کنند. در طول زندگی حالات صورت مثل لبخند، اخم و یا چپ نگاه کردن ترک‌هایی را در صورت ایجاد می‌کنند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here