مصرف شیر سویا برای بدن مفید است؟

اگر چه شیر سویا به عنوان یک جایگزین سالم برای شیر لبنی است، اما ممکن است انتخاب مناسب برای همه نباشد. این‌که خوردن سویا باعث سلامتی می‌شود به خوبی شناخته شده است، اما مطالعات خاصی که اخیراً انجام شده است، اثرات محافظتی سویا در بدن ما را نشان می‌دهد. مصرف سویا دارای تأثیراتی بر سلامت استخوان، کلسترول و قدرت عضلانی است. سویا به مبارزه با سرطان پروستات نیز کمک می‌کند. بخوانید تا بیشتر بدانید.

شیر سویا

ترکیب شیر سویا

لوبیاهای سویا سرشار از فیتواستروژن ها (یک زیرمجموعه از گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام ایزوفلاون ها) هستند. ساختار این استروژن های گیاهی، بسیار شبیه ساختار استروژن هورمون جنسی انسان هستند. این شباهت گاهی اوقات به فیتواستروژن ها اجازه می دهد که از این هورمون در گیرنده های استروژن انسان تقلید کرده یا آن را مهار کنند. بنابراین این ترکیبات در لوبیاهای سویا پتانسیل آن را دارند که در هر فرآیند بیولوژیکی که شامل استروژن است، ایفای نقش کرده و موجب شود بسیاری گمان کنند که سویا اگر به دفعات زیاد مصرف شود، می تواند به مردان خصوصیات زنانه بدهد.

مطالعات

برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف رژیمی سویا و افزایش متعاقب استروژن های گیاهی می تواند غلظت اسپرم در مردان را کاهش دهد. اگر چه این مطالعات نشان دادند که این کاهش، کوچک است اما از نظر آماری قابل توجه درنظر گرفته شد. سایر تحقیقات نشان دادند که دوزهای زیاد سویا ممکن است به اختلال در نعوظ و نگرانی های رفتاری مانند رفتار مطیع و تهاجمی تر منجر شود.

با این حال برای هر مطالعه ای که شیر سویا را محکوم می کند، چیزهای بسیاری وجود دارند که این یافته های منفی را نقض می کنند. طراحی و اجرای یک مطالعه تحقیقاتی بر روی یک ماده واحد در غذا و تفسیر نتایج، بسیار پیچیده است. به علاوه، این یافته های متناقض توسط این واقعیت که هزینه بیشتر تحقیقات توسط صنایعی با منافع مقرره تامین می شود، پیچیده تر می شوند. همچنین شایان ذکر است که درصد زیادی از مطالعات روی حیوانات انجام شد که اغلب به آنها مقادیر بسیار بیشتری از ایزوفلاون ها نسبت به مقداری که انسان ها مصرف می کنند، داده می شد.

روی هم رفته می توانیم نتیجه بگیریم که در مورد شیر سویا، این دوز است که باعث مضر بودن آن می شود. مشخص نشده که مصرف شیر سویا در مقادیر متعادل تاثیر منفی بر سلامت مردان داشته باشد. در مقابل چشم انداز تغذیه ای مفید شیر سویا، آن را به یک جایگزین کامل و کاربردی برای شیر تبدیل می کند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here