فواید و مضرات واکس مو

حالت‌دهنده‌ها قدمتی به اندازه دوران باستان دارند؛ در آن دوران از استوانه‌های فلزی، روغن‌ها، مواد معطر برای حالت‌ دادن به مو استفاده می‌شد. کتیرا یکی از حالت‌دهنده‌های قدیمی‌ موست. گیاه کتیرا از نظر جذب فوق‌العاده آب و تشکیل موسیلاژ (نوعی حالت ژلاتینی) هنگامی‌که به موهای خیس مالیده شود با تشکیل یک لایه نازک و پیوسته امکان حالت‌پذیری و شانه‌خوری بهینه موها را پدید می‌آورد. همچنین به دلیل خاصیت ترمیم‌کنندگی موها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر سری به فروشگاه‌های محصولات زیبایی بزنید با انواع محصولات مثل ژل، کرم ژل و واکس مو روبرو خواهید شد و احتمالاً از خود می‌پرسید که کدامیک مناسب حال شماست؟ در این مطلب قصد داریم تا بیشتر به بررسی واکس مو بپردازیم اما قبل از آن بهتر است به تفاوت‌های آشکار و پنهان واکس مو با محصولاتی مثل ژل مو و کرم مو بپردازیم.
واکس مو

کرم یا پماد مو
پماد یا کرم‌ها محصولاتی هستند که برای درخشان کردن مو کاربرد دارند. عموماً پایه‌ی این مواد آب یا حتی واکس است. کرم سبب چرب شدن موها می‌شود و از این رو برای افرادی که موهای خشک دارند گزینه‌ی بسیار مناسبی است. نکته‌ی مهم در استفاده از کرم خیس یا خشک بودن موها است به طوری که اگر موها خشک باشند استفاده از کرم سبب پایداری بیشتر و اگر موها خیس باشند سبب درخشندگی بیشتر موها خواهد شد. شما می‌توانید بعد از استفاده از کرم مو در طول روز موهای خود را چند بار شانه کنید و تغییر حالت بدهید. کرم را نمی‌توانید با آب خالی از روی موها بشویید. البته محصولاتی با فرمول‌های جدید در بازار موجودند که ادعایی برخلاف این دارند.

واکس مو
محصولات معدودی در بازار وجود دارند تا بتوانند موهای شما را مثل ژل ثابت نگه دارند هر چند گاهی اوقات سبب پوسته پوسته شدن مو می‌شوند. اگر به دنبال ثابت کردن مدل موهای خود هستید ژل بهترین انتخاب برای شما خواهد بود از طرفی فقط با آب شسته می‌شود. شما در بازار ژل‌ها را با درجات مختلف سختی پیدا می‌کنید که می‌توانید با توجه به مدل موی مد نظر خود آن را خریداری کنید. یک فرق دیگر ژل با واکس مو این است که ژل به صورت‌های مختلف در بازار موجود است. به عنوان مثال به صورت اسپری اما واکس مو به صورت واکس است و فقط به صورت جامد به فروش می‌رسد. از طرف دیگر ژل مو در انواع درجات سختی به بازار می‌آید اما واکس مو اینگونه نیست.

در جایی که کرم سبب درخشان شدن مو و ژل سبب ثابت شدن آن می‌شود واکس مو قرار دارد که خوبی‌های هر دو محصول را در خود گنجانده است. از طرفی واکس مو برای افرادی که به طور طبیعی موهای چرب دارند نسبت به کرم گزینه‌ی بهتری است. واکس برخلاف کرم چند ساعت بعد خشک می‌شود اما این اجازه را به شما می‌دهد که دوباره موهای خود را مدل دهید. واکس مو در ایجاد استایل‌های پر از جزئیات برای مو کاربرد دارد. این را به یاد داشته باشید که واکس مو را بیشتر برای موهای کوتاه مورد استفاده قرار می‌دهند تا بتوانند بافت بهتری را از خود به نمایش بگذارند.
یک خصوصیت جذاب واکس مو این است که می‌توانید آن را همراه با سایر محصولات زیبایی مو مثل: اسپری‌های درخشان کننده نیز مورد استفاده قرار بدهید و مشکلی پیش نیاید.

مدل مو
برای استفاده از واکس بهتر است مقدار کمی از آن (به اندازه‌ی یک نخود) را روی کف دست خود بمالید. همچنین اجازه بدهید که واکس مدتی بین انگشتان دست شما قرار بگیرد تا با گرمای بدن کمی نرم‌تر شود در غیر این صورت بین موهای شما گیر می‌کند.

دقت کنید که موها کاملاً خشک باشند. این را به یاد داشته باشید که واکس بعد از چند ساعت خشک می‌شود تنها کاری که نیاز است انجام بدهید این است که کمی انگشتان خود را خیس کنید و دستی به موهای خود بکشید.
نکته‌ی مهم دیگر این است وقتی می‌خواهید به موهای خود با واکس حالت بدهید بهتر است لباس (مخصوصاً تی‌شرت) به تن داشته باشید چرا که زمانی که بخواهید لباس بپوشید ریسک خراب کردن موهای خود را بالا می‌برید و همین‌طور تی‌شرت‌تان هم چرب می‌شود.

خرید واکس مو
بهتر است قبل از خرید به نظرات سایر خریداران محصول توجه کنید. بعضی از انواع واکس قابل حل در آب هستند ولی اغلب آن‌ها از مشتقات نفتی به دست می‌آیند. البته انواع خاصی هم وجود دارند که از محصولات طبیعی و گیاهی به دست می‌آیند. به دنبال محصولی باشید که هم به راحتی شسته شود و هم اینکه بتواند به راحتی موهای شما را مدل بدهد.
واکس گیاهی (ژاپنی) را از عصاره‌ی بوته‌ی گیاه سماق به دست می‌آورند در مقابل، واکس‌هایی که از مشتقات نفتی به دست می‌آید را واکس‌های معدنی یا سرسین می‌نامند که عموماً بی‌بو و بی‌رنگ هستند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here