مراقبت و نگهداری از پوست در سرما

در فصل زمستان، استفاده از وسايل گرمایشی در منزل، محل کار و … و با وجود هواي سرد بيرون، باعث میشود تا رطوبت پوست در اتاق از بین برود .براي اينکه پوست آسیب نبیند و در طي فصول سرد سال، سالم و طبيعي باقي بماند، بايستي همیشه مراقب پوست بوده و در صورت نیاز برنامه های مراقبتی برای خود بریزیم که بر اساس استفاده از مواد تميز کننده‏ ملايم و مرطوب کننده ‏ها باشد.استفاده از مواد تميز کننده، لايه‏ بردار و مرطوب کننده، روش های  اصلي براي مرطوب و درخشان نگه داشتن پوست در هواي سرد هستند.

پوست دست

دستورالعمل های مراقبتی :
1) زیاد آب بنوشید. حفظ رطوبت و تغذیه مناسب محیط داخلی بدن، نخستین روش جلوگیری از خشکی پوست، به خصوص در هوای سرد است. لذا آب و مایعات زیادی بنوشید و از مصرف زیاد قهوه و کولا (مواد حاوی کافئین) پرهیز کنید. به همین منظور نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب در روز توصیه می‏شود.
2) بدن خود را با کیسه نخی بشویید. یک بار در هفته، موقع حمام کردن، کیسه بکشید.
3) از آب داغ استفاده نکنید. شستن پوست با آب داغ و صابون باعث از بین رفتن چربی طبیعی آن می‏شود و پوست را خشک می‏کند.
4) از صابون‏های شیمیایی قوی استفاده نکنید، بلکه سعی کنید نوع صابون شما ملایم باشد، مثل صابون‏هایی که دارای روغن و عصاره گیاهی سالم هستند. خیلی مراقب پوست صورت خود باشید، شست و شوی زیاد صورت با آب و صابون، پوست را خشک می‏کند. پس تنها یک بار در روز می‏توانید صورت‏تان را با صابون بشویید. سعی کنید هر شب با یک کرم مخصوص تمیز کننده، آلودگی‏های صورت خود را برطرف کنید (مثل شیرپاک کن) و سپس به آن نرم کننده بزنید.

نکته :
صبح روز بعد، صورت خود را با آب ولرم خالی (بدون صابون) بشویید. این کار از بین رفتن چربی پوست، به خصوص در فصل سرما جلوگیری می‏کند.همچنین لازم نیست در هر بار حمام کردن (اگر فواصل بین حمام کردن‏ها کم باشد) تمام بدن خود را با صابون بشویید، بلکه فقط می‏توانید قسمت‏هایی را که خیلی عرق می‏کنند و کثیف می‏شوند با صابون بشویید. این قسمت‏ها شامل زیر بغل، کشاله ‏ران، دست‏ها و پاهای شماست.
5) بعد از حمام کردن یا شستن دست و صورت، با یک نرم‏ کننده ی مناسب پوست خود را مرطوب کنید. آلوئه‏ ورا، روغن نارگیل و روغن کنجد دارای اثرات نرم‏ کنندگی فوق‏ العاده ‏ای هستند. شما می‏توانید شب‏ها از کرم و روزها از لوسیون استفاده کنید.
6) شب‏ها نرم‏ کنند ه به دستها و پاهایتان بمالید.
7) لب‏های خود را نیز چرب کنید. پوست لب‏ها کمتر از سایر قسمت‏های بدن، رطوبت را در خودش نگه می‏دارد. ترک لب , ناشی از شرایط بد محیطی و معمولا متعاقب تماس با سرما یا گرما ی شدید اتفاق می افتد.
در این حالت پوست لب حالت ارتجاعی و طراوات خود را در سطح از دست داده و دچار ترک و پوسته ریزی میشود که در اثر لیس زدن و یا کندن پوسته های آن و دستکاری، بدتر میگردد. متاسفانه گاهی اوقات شاهدیم به علت مصرف مواد آرایشی غیراستاندارد مانند رژ لب، واکنشهای حساسیتی به وجود میآید که میتواند باعث بروز اگزماهای تماسی و التهاب لب ها شود.

حتی در مواردی خمیر دندان و دهانشویه ها نیز ممکن است عامل التهاب لبها باشند
برای حفظ رطوبت و نرمی لب‏ها، از یک کرم مخصوص لب‏ استفاده کنید. اگر لب‏های شما خیلی خشک است، از یک کرم دارویی مخصوص لب، تحت نظر پزشک استفاده کنید که دارای مقدار زیادی مواد نرم‏ کننده است. وازلین طبی هم نرم‏ کننده ‏ی خوبی است.
8) موقع خرید نرم‏ کننده به یاد داشته باشید که کرم‏های قوی و سنگین (خیلی چرب) بهتر است در شب استفاده شوند و لوسیون‏هایی که حاوی ضد آفتاب هستند، برای استفاده در روز بهترند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here