تمرین هوازی بر افزایش عمر تاثیر می گذارد؟

در میان تمرینات متنوع ورزشی، تمرینات هوازی برای عموم مردم توصیه می شود و وجود دستگاه های هوازی مانند، تردمیل ، دوچرخه ثابت ، اسکی فضایی و… که در باشگاه ها و منازل قابل استفاده هستند، کار را برای همه راحت تر کرده است.

تمرین هوازی

ورزش هوازی تاثیرات زیادی بر بدن انسان و به ویژه سیستم قلب – عروقی دارد. قلب یک عضو حساس است و هر گونه اختلالی در عملکرد آن موجب ایجاد مشکل در فعالیت های روزمره می شود. ورزش یکی از راه های مراقبت از قلب است. تمرینات ورزشی می بایست با سن و وزن فرد متناسب باشد.

مطالعه جدیدی که در مجله Science Advances منتشر شده، نشان می‌دهد که ورزش های هوازی کمک می‌کنند تا تلومرهای ما سالم باقی بمانند. تلومرها، «کلاهک‌های» موجود در انتهای کروموزوم DNA هستند که ما را جوان نگه می‌دارند.

برای تاکید بر اهمیت این مطالعه باید گفت که وقتی سن ما بالا می‌رود، با تاثیر استرس و بیماری‌ها، ساختار تلومرها شروع به تخریب می‌کنند. بنابراین، پیدا کردن راهی برای اینکه تلومرها عمر طولانی و قدرت کافی داشته باشند به ما شانس طول عمر بیشتر می‌دهد.

برای اثبات اینکه ورزش می‌تواند سال‌های عمر ما را افزایش دهد، یک گروه تحقیقاتی، ده داوطلب جوان و سالم را به مدت ۴۵ دقیقه بررسی کردند. آنها دریافتند که میزان تلومرها بعد از ورزش در داوطلبان افزایش پیدا کرده است. نتایج آزمایش همچنین این نظریه را که ورزش و رژیم غذایی، علائم پیری را به تاخیر انداخته یا کاهش می‌دهند را تایید می‌کند.

اگر می‌خواهید عمر خود را افزایش دهید، تمرینات هوازی بیشتری به برنامه ورزشی خود اضافه کنید. تمرینات هوازی هر نوع تمرین قلبی عروقی (از شنا گرفته تا رقص) با شدت و زمان مناسب را شامل می‌شود.

علاوه بر عمر طولانی، ورزش، با تاثیر روی همه قسمت های بدن، از جریان خون مغز تا عملکرد شناختی، ما را مثل شلاق تند و تیز نگه می‌دارد. همچنین مطالعات نشان می‌دهند که تمرینات قلبی عروقی خاصی، تاثیرات ذهنی مشخصی دارند. به عنوان مثال رقص کلاسیک به حافظه و تای‌چی به قدرت حل مساله کمک می‌کند!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here