روش های تمیز کردن و نگهداری لوازم آرایش

بعضی از خانم‌ها ترجیح می‌دهند یک ست کامل از برس‌های مختلف را بخرند و برای هر کاربردی یک برس خاص داشته باشند اگر لوازم آرایش را به دودسته تقسیم کنیم یک دسته آنهایی می‌شوند که اگر به آلودگی دچار شوند دیگر راه بازگشتی برای‌شان نیست و اگر به سلامت خود علاقه‌منديد چاره‌ای جز کنار گذاشتن آنها ندارید، پس بسیار مواظب باشید که آلوده نشوند. اما دسته دوم آنهایی هستند که می‌توانید ضدعفونی کرده و دوباره آنها را مصرف کنید.

نگهداری لوازم آرایش
۱- کیف لوازم‌آرایشتان را کاملاً خالی کنید، بعد کیفتان را پشت‌ورو کنید، و با استفاده از یک دستمال مرطوب مخصوص پاک کردن آرایش، سطح داخلی کیف را کاملاً پاک‌کنید. اگر کیف آرایش شما پارچه‌ای است، آن را خالی کرده، پشت‌ و رو کنید و بعد آن را با لباس‌های تیره‌تان داخل ماشین لباس‌شویی بیندازید و بشویید.

۲- چربی و آلودگی فرمژه‌ی خود را به این صورت پاک‌کنید که یک فندک روشن کنید و شعله‌اش را ۵ تا ۱۰ ثانیه روی فرمژه بگیرید. وقتی خوب حرارت دید به‌آرامی و سریع با یک دستمال آن را پاک‌کنید.

۳- رژلب خود را در طول شب داخل فریزر قرار دهید تا میکروب‌ها و باکتری‌های آن کشته شوند و جرم و آلودگی آن از بین برود. صبح روز بعد، قبل از اینکه رژلب را به لب خود بزنید صبر کنید تا به دمای اتاق برسد.

۴- یا اینکه، رژلب خود را با یک دستمال پاک‌کننده لوازم آرایش مالش داده و آن را کاملاً پاک‌کنید.

۵- مقداری شامپو بچه و هیدروژن پر اکسید (آب‌اکسیژنه) را با آب مخلوط‌کنید. برس پاک‌کننده‌ی پوست خود را برداشته و سر آن را جدا کرده و به‌صورت وارونه در لیوان حاوی مخلوط تهیه‌شده بگذارید و اجازه دهید ۱۵ دقیقه در مایع بماند.

۶- برای پاک کردن چسب مژه مصنوعی ‌ای که قبلا استفاده کرده‌اید، از الکل ایزوپروپیل (آلکوژل) و یک برس قدیمی ریمل که دیگر استفاده نمی‌کنید، استفاده کنید. به این صورت می‌توانید بیش از یک‌بار از مژه مصنوعی‌تان استفاده کنید.

۷- الکل رقیق‌شده را در یک قوطی کوچک اسپری بریزید، و بعد آن را (به‌طور مستقیم) روی تمام لوازم آرایش هایی که حالت پودر فشرده دارند اسپری کنید. با این روش لوازم شما ضدعفونی می‌شوند.

۸- از یک پد پنبه‌ای و الکل ایزوپروپیل استفاده کنید و تیغ یک‌بارمصرف خود را ضدعفونی کنید به این صورت که کمی الکل را روی پد پنبه‌ای بریزید و پد را روی تیغ بکشید تا تیغ پاک شود.

۹- مخلوطی از مایع ظرف‌شویی و روغن‌زیتون درست کنید. برس های مواد آرایشی خود را داخل این مایع بچرخانید. بعد که دوباره بخواهید از آن‌ها استفاده کنید حس می‌کنید آن‌ها برس های جدیدی هستند. پاک‌کننده‌ی خانگی قلم‌موها و برس های آرایشی عبارتند از مخلوط صابون مایع بچه یا مایع ظرف‌شویی به‌علاوه‌ی روغن‌زیتون.
برس‌ها و قلم‌موها را خیس کرده و داخل این مخلوط می‌گذارید. کاملاً آن‌ها را شست‌وشو می‌دهید و بعد به‌آرامی با فشار٬ آب اضافی آن‌ها را می‌گیرید. قلم‌مو را طوری قرار می‌دهید که دسته‌اش بالاتر از سرِ مویی آن قرار بگیرد و می گذارید تا خودش با جریان هوا خشک شود.

۱۰- حداقل هفته‌ای یک‌بار اسفنج‌های خود را با صابون جامد یا مایع بشویید تا باکتری‌های موجود در آن‌ها از بین بروند.

۱۱- مدادتراش آرایشی خود را با الکل ایزوپروپیل و یک پارچه‌ی نخی پاک‌کنید. کاری که هر هفته باید انجام دهید این است که محفظه‌ی تراش خود را خالی می‌کنید و یک گوش پاک‌کن پنبه‌ای را با الکل ایزوپروپیل خیس کرده و با آن تیغه و سطح داخلی تراش خود را پاک و ضدعفونی می‌کنید. کاری که هرماه باید انجام دهید نیز این است که با یک ماده‌ی ضدعفونی‌کننده‌ی لوازم آرایش و یک پد، کل تراش را تمیز کرده و از هر آلودگی پاک می‌کنید.

۱۲- برای ضدعفونی کردن ابزارهای آرایشی فلزی مربوط به ناخن از الکل و گوش پاک‌کن پنبه‌ای استفاده کنید. حتماً قیچی، سوهان‌های ناخن فلزی، ناخن‌گیر، و سایر لوازم را به‌طور مرتب تمیز کنید تا باعث عفونت نشوند. همچنین از اینکه دیگران از وسایل ناخن شما به‌طور مشترک استفاده کنند اجتناب کنید.

۱۳- لیف‌های خود را داخل ماشین لباسشویی بیندازید تا از کف و سفیدی و جرم‌های باقیمانده روی آن خلاص شوید ولی به یاد داشته باشید که از خشک‌کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید. راه‌هایی که وجود دارند:
سینک ظرف‌شویی را از آب پرکنید، سه‌چهارم پیمانه مایع سفیدکننده یا وایتکس توی آن بریزید، بگذارید لیف ۵ دقیقه در آن بماند، بعد آن را کاملاً آب‌کشی کنید، و قبل از اینکه مجدداً از آن استفاده کنید اجازه بدهید کاملاً خشک شود.
لیف را داخل ماشین لباسشویی بیندازید و بشویید. می‌توانید از پودر لباسشویی معمولی استفاده کنید، ولی آن‌ها را داخل خشک‌کن نیندازید وگرنه تکه تکه می‌شوند!
اصلاً لیف را تمیز نکنید، بلکه مستقیم آن را دور بیندازید! هر اسفنج حمام باید حداقل بعد از دو ماه تعویض شود.

۱۴- برای پاک کردن گردوغبار پشت سشوار، می‌توانید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید. قبل از اینکه شروع به پاک کردن کنید پرزهای روی محفظه‌ی فلزی را فوت کنید تا بیرون بیایند.

۱۵- موهایی که داخل برس سر مانده‌اند را با یک خودکار دربیاورید. سپس بقیه‌ی موهایی که هنوز در برس باقی‌مانده‌اند را با یک قیچی بچینید. وقتی‌که همه‌ی موها را درآوردید، کمی شامپو به برس خود بزنید و آن را بشویید تا کاملاً تمیز شود.

۱۶- با استفاده از یک‌تکه سیم ظرف‌شویی از شر چربی‌ها و آلودگی‌های چسبیده به بابلیس (فر مو) خلاص شوید. البته فقط از سیم ظرف‌شویی، بدون هیچ صابونی استفاده کنید. می‌توانید این کار را به‌وسیله‌ی یک‌تکه آهن مسطح نیز انجام بدهید.

۱۷- در آخر، هنگامی‌که زمانش رسید محصولات موجود در کیف آرایشی خود را دور بیندازید.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here