چگونه از آفتاب سوختگی جلوگیری کنیم

آفتاب سوختگی با شروع فصل تابستان و قرار داشتن در معرض نور خورشید یکی از معضلات همیشگی است. اما چطور می‌شود که حتی با استفاده از کرم ضدآفتاب همچنان به این مشکل دچار می‌شویم؟ بشر آفتاب را دوست دارد و از وجود آن بهره‌های بسیاری می‌برد. همه ما به خوبی می دانیم که زندگی بدون وجود خورشید برایمان بی معنی و حتما غیرممکن خواهد بود. اما همین خورشید و در واقع اشعه‌هایش اگر بیش از اندازه به شما نزدیک باشد می‌تواند برایتان به شدت عذاب آور شود. سرطان پوست از شایعترین مواردی است که بر اثر تابش آفتاب افراد را مبتلا می‌کند و در فصل تابستان نیز دردی که بدن شما بابت سوختگی با آفتاب تحمل می کند بسیار توانفرسا است و خاطره بدی برایتان به جا خواهد گذاشت.

آفتاب سوختگی

زمانی که شما بدون آنکه از پوستتان محافظت کنید در معرض تابش خورشید قرار می‌گیرید احتمال آفتاب سوختگی شما بالا می‌رود. به محض آنکه پوستتان قرمز و ملتهب شد بدانید که اثر آفتاب روی پوستتان بسیار زیاد بوده است زیرا معمولا آفتاب سوختگی در درجات اولش علائم زیادی برای آگاه کردن شما ندارد پس خیلی مراقب خود باشید.

چه چیزی باعث آفتاب سوختگی می‌شود؟

همه می‌دانیم که قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید سبب سوختگی و قرمز شدن پوست و حساسیت آن می‌شود. اما در زیر پوست داستان کمی پیچیده‌تر است. اجازه بدهید بیشتر توضیح بدهم. نور خورشید از ۳ اشعه تشکیل شده است: UVA، UVB و UVC.

UVC وارد سطح زمین نمی‌شود. اما ۲ اشعه‌ی دیگر نه تنها وارد زمین بلکه وارد پوست نیز می‌شوند. آفتاب سوختگی یکی از واضح‌ترین نشانه‌هایی است که شما شاهد آن خواهید بود. اما آفتاب سوختگی همیشه آشکار نیست. این ۲ اشعه می‌توانند دی ان ای را دچار تغییر کنند و باعث پیری زودرس پوست شوند. در طول زمان این تغییرات در سطح دی ان ای می‌تواند به سرطان پوست مخصوصاً ملانوم منجر شود. میزان آفتاب سوختگی شما بستگی به نوع پوست، شدت نور آفتاب و مدت زمانی که در معرض نور خورشید بوده‌اید، دارد. در ادامه به بررسی عللی خواهیم پرداخت که سبب می‌شوند دوباره دچار آفتاب سوختگی شوید:

شما از SPF مناسب استفاده نمی‌کنید

اگر از کرم ضد آفتاب با spf مناسب بهره نبرید آفتاب سوختگی امری غیرقابل اجتناب است. سعی کنید محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم هستند. این نوع ضدآفتاب‌ها یک محافظ فیزیکی در برابر نور خورشید ایجاد می‌کنند و البته برای محیط زیست هم ضرری ندارند. در نظر داشته باشید که spf ۱۰ تا ۹۰٪ و spf ۲۰ تا ۹۵٪ اشعه مضر خورشید را فیلتر می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهند که spf بین ۱۵ و ۳۰ بهترین لایه محافظ برای پوست را ایجاد می‌کنند.

نمی‌توانید تشخیص بدهید چه مدت زمانی در برابر نور خورشید قرار گرفته‌اید

عموماً توصیه می‌شود که هر ۲ ساعت یکبار ضد آفتاب را روی پوست تجدید کنید. اما رعایت این توصیه گویا مشکل‌ است چرا که ممکن است ساعات طولانی را در کنار ساحل بگذرانیم بدون اینکه متوجه گذر زمان بشویم. بهتر است در اینجا از تلفن خود یک استفاده مفید بکنید و با استفاده از برنامه‌ی ساعت هر ۲ ساعت به خود یادآوری لازم را بکنید.

از پوشش مناسب استفاده نمی‌کنید

یک تی‌شرت ساده نمی‌تواند نجات بخش شما در ساحل دریا باشد. اغلب تی‌شرت‌های سفید باکیفیت از فاکتور محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UPF) بهره می‌برند این فاکتور درست مثل SPF است اما برای لباس‌ها. این نوع تی‌شرت‌ها کمی گران‌تر هستند (۱۰۰ دلار به بالا) اما در عین زیبایی یک عامل بسیار خوب برای جلوگیری از آفتاب‌ سوختگی هستند.

از کلاه استفاده نمی‌کنید

شاید در کنار ساحل از این کلاه‌های حصیری استفاده می‌کنید و با خود می‌گویید که دیگر آفتاب به من آسیبی نمی‌زند؟! اما اشتباه می‌کنید اشعه خورشید از منافذ آن به پوست سر نفوذ می‌کنند. پیشنهاد می‌شود از کلاه‌های لبه‌دار معمولی یا آن‌هایی که از فاکتور محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش (UPF) بهره می‌برند استفاده شود تا ۹۸٪ اشعه UV را فیلتر کرده باشید.

داروهای لازم را استفاده نمی‌کنید

قرص‌هایی که سرشار از آنتی‌اکسیدان‌های عصاره سرخس بسپایک هستند یک لایه‌ی محافظتی درون بدن ایجاد می‌کنند تا با اشعه‌هایی که وارد پوست شده‌اند مقابله کنند. توصیه می‌شود از این قرص‌ها نیم ساعت قبل از در معرض نور خورشید قرار گرفتن استفاده شود.

نتیجه‌گیری

ذکر چند نکته ضروری است. از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر نور خورشید در قوی‌ترین حالت خود می‌باشد پس سعی کنید در این ساعات در معرض آن قرار نگیرید. در غیر این صورت نکاتی که در بالا ذکر شد را رعایت کنید. در ضمن کرم ضد آفتاب را ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن روی پوست اعمال و هر ۲ ساعت یکبار آن را تجدید کنید. اگر فعالیتی انجام می‌دهید که باعث عرق کردن می‌شود این فاصله کوتاه‌تر هم می‌شود.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here