مهناز افشار دلیل کم کاری سال های اخیر خود را بیان کرد

مهناز افشار بازیگر تئاتر ، سینما ایران که جز بازیگران پرکار سینما ایران به شمار میرفت چند سالی است که کمتر در فیلم های سینمایی ایفای نقش میکند و به سالی نهایت یک یا دو فیلم کار خود را محدود کرده است. مهناز افشار در چند سال اخیر بعد از تحسین در جشنواره های مختلف و به خصوص کسب سیمرغ جشنواره فجر، گزیده کار شده است، طوری که امسال فقط یک فیلم از او اکران شد و دو فیلم برای اکران سال بعد دارد. «گیلدا» و قسمت دوم «نهنگ عنبر» که سال بعد اکران می شوند و «خانه ای در خیابان چهل ویکم»

به گفته خودش عامل اصلی کم کاری او در سال های اخیر بخاطر دخترش بوده است که در ادامه بخشی از مصاحبه مهناز افشار را میخوانید.

مهناز افشار

جشنواره امسال از معدود دوره هایی بود که در آن حضور نداشتید و به نسبت کم کار شده اید. علت به گزیده کاری مربوط می شود یا نه دلایل دیگری دارد؟

کم کاری من به حضور دختر کوچکم برمی گردد که ترجیح دادم وقت بیشتری برای او داشته باشم. علاوه بر این نزدیک به بیست سال است که در حال فعالیت به عنوان بازیگر هستم و آزمون و خطا های مختلفی داشتم و در حال حاضر کیفیت بازی را به کمیت حضور در فیلم ها ترجیح می دهم. الان انتخاب یک فیلم درست برایم نسبت به بازی کردن در همه فیلم ها و قبول کردن تمام پیشنهادها در اولویت است. بیش از گذشته رضایت قلبی خودم را در ایفا کردن نقش درست در یک فیلم خوب را ترجیح می دهم تا بتوانم آن رسالتی را که به آن رسیدم محافظت کنم.

این که خودتان مادر هستید چقدر در ایفای نقش مادر به شما کمک کرد؟ از اولین نقش های کارنامه شماست که به جای دخترانگی و ایفاگر نقش همسر، مهرمادری شخصیت سهم مهمی در پیشبرد درام دارد.

درگذشته برای ایفای نقش مادر بیشتر از تکنیک استفاده می کردم اما حالا با پوست و استخوانم این حس را درک می کنم و باورش دارم. مادرشدن اتفاقی است که برای بازی کردن آن خیلی باید عمیق بود و زندگی کرد؛ حالا نه در فیلم که در هر اتفاقی که اسم کودک وسط می آید حس عمیق توام با طغیان برای محافظت به من دست می دهد و خیلی از این حس لذت می برم.

مهناز افشار

بیوگرافی مهناز افشار

مهناز افشار، در 21 خرداد 1356 در تهران متولد شده است. او تا دبیرستان، خیال جدی برای بازیگری نداشت و حتی در رشته تجربی تحصیل کرد. پس از آن اما به سینما نزدیک شد، بر اساس علاقه اش، و با توجه به شرایطش، که زندگی در یک خانواده مذهبی مخالف حضور مهناز در فضای بازیگری بودند، به موسسه ای غیرانتفاعی رفت تا تدوین بیاموزد، اما پس از مدتی، در دوره های آموزشی حمید سمندریان، ثبت نام کرد.مهناز افشار

حضور در آموزشگاه حمید سمندریان ، او را به فضای بازیگری نزدیک کرد. یک سال پس از پیروزی سیدمحمدخاتمی و مشاهده تغییراتی در فضای سینما، که این بار ستاره ها کمتر در آن نفی می شدند، مهناز افشار در مجموعه ای تلویزیونی ایفای نقش کرد که راه او را به سینما نزدیک تر کرد. اولین سریال، گمشده نام داشت و پس از آن، او در نخستین فیلم سینمایی اش، دوستان، که با طراحی تبلیغاتی شبیه به فیلم فرندز، به سینماها راه یافت حضور پیدا کرد. کارگردان این فیلم سینمایی، علی شاه حاتمی بود. فیلم دوستان نتوانست، چندان بر شهرت او نقطه آغازی باشد. اما مهناز افشار 2 سال بعد در فیلمی تازه بازی کرد که بدنامی و شهرت را با هم برایش ارمغان آورد:شور عشق.

زرشکی که رفت، طلایی که ماند

شور عشق فیلمی بود که نادر مقدس ساخت و اگرچه فیلم کم اهمیتی بود، دو ستاره به سینمای ایران معرفی کرد که بعدها به سلبریتی های تراز اول سینمای دهه های بعد تبدیل شدند:مهناز افشار و بهرام رادان. این فیلم، اگرچه بدترین فیلم سینمای ایران نیست، اما تنها فیلمی است که از لحاظ بد بودن، جایزه «زرشک طلایی» گرفته است. فیلم شور عشق، شهرتی نه چندان زیبا برای مهناز افشار ارمغان آورد که در زندگی او، تاثیرات مثبتی گذاشت.

شباهت به خواننده قبل انقلابی ، عامل شهرت مهناز افشار

درست در سال هایی که گوگوش ، خواننده قدغن شده قدیمی، پس از دو دهه، ایران را به مقصد آمریکای شمالی ترک می کرد، مهناز افشار، به عنوان کسی در اذهان معرفی می شد که شباهت زیادی با این خواننده دارد. دهه هشتاد که آغاز شد، او یکی از چهره های تاثیرگذار سینمای تجاری در ایران لقب گرفت و حتی یک فیلم در تاجیکستان، به نام «آموزگار» بازی کرد که ناصر سیداّف کارگردان آن بود.

ازدواج پر حرف و حدیث مهناز افشارمهناز افشار

یکی از پرانتقادترین رفتارهای مهناز افشار، در عرصه خصوصی او رخ داده است. او با یاسین رامین، ازدواج کرده است که فرزند محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی تندروی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بوده است. یاسین روابط و حقوق بین الملل خوانده است. اما در اقدامی عجیب، خبر پیچید که خطبه عقد آن ها را «اصلاح طلب» مشهور، رئیس جمهور اسبق، سیدمحمد خاتمی برایشان خوانده است. این موضوع باعث شد حاشیه ها به سرعت به رسانه ها برسد و حتی مادرِ همسرِ مهناز افشار، سوسن صفارودی، همسر محمدعلی رامین، واکنش نشان داد. خود محمدعلی رامین هم در گفتگویی با مجله صدا، می گوید که از آشنایی پسرش با مهناز افشار خبر نداشته و از او مشورتی نخواستند. بعد از اتحاد تصمیم نهایی و قبل از روز مراسم، به او اطلاع داده اند و جز تکرار «چند تذکر» برای پسرش حرفی نداشته است. او گفته «به عنوان یک پدر مسلمان حق دخالت نداشتم.» او که به مراسم ازدواج پسرش و مهناز افشار نرفته در توضیح دلیل این کار می گوید:«وظیفه ام حرمت گذاری به تصمیم پسرم بود، نه تبعیت از تصمیم و رفتار او.» او در همین مصاحبه، خاتمی، خطبه خوان عقد این ستاره سینما و پسرش را «یکی از چهار نفر اصلی سران فتنه 8« می خواند و ادامه می دهد که «از محرک اصلی انتظار توبه نباید داشت اما هر یک توبه کند، به دست بوسی او خواهم رفت.»

حمایت مهناز افشار از حضور زنان در ورزشگاه ها

حضور زنان در ورزشگاه ها، مطالبه ای رادیکال در میان اصلاح طلبان ستادی به حساب می آید اما در بهمن 1395، همزمان با دربی استقلال و پرسپولیس در تهران، او در توییترش می نویسد دربی 84 هم بدون حضور ما برگزار می شود اما قطعا این قصه اینچنین نمی ماند.مهناز افشار

مهناز افشار، دغدغه های دیگر

نگاهی به صفحات اجتماعی مهناز افشار به طور مشخص نشان می دهد که دغدغه هایی مثل کودکان کار، نه به خشونت علیه زنان، موضوع کولبری و مشکلات آن ها، صیادان اسیر ایرانی، شهناز اکملی، چهار هنرمند زندانی، هوای اهواز و البته موضوع ترند شدن آرش صادقی را دنبال کرده است. او از تنها هنرمندانی است که به دعوت گروه های اجتماعی به تشییع جنازه آتش نشینان پلاسکو می رود و عکسی از او در آن روز منتشر می شود. مدافع ترک سیگار است و روز دانشجو را تبریک می گوید. این ها همه مواردی است که بر مرزبندی او با جریانی که به نام اصلاحات مشهور شده است، صحه می گذارد. مین های زمینی کشف نشده هم او را تشویق می کند تا چنین موضوعاتی را برای مخاطبانش به اشتراک بگذارد.

مهناز افشار

مهناز افشار در شبکه های اجتماعی، نگاهی کمی

او علیرغم نداشتن جارو جنجال نزدیک به 5 و نیم میلیون فالوور در اینستاگرام دارد که 2 و نیم میلیون بیشتر از دنیا جهانبخت و بیش از 4 برابر صدف طاهریان، بازیگر سابق و مدل امروز.

ایرانی مقیم ترکیه است. حتی 2 و نیم میلیون فالوور بیشتر از امیرتتلو دارد. این افراد هر کدام از غول های اینستاگرام ایرانی محسوب می شوند اما مهناز افشار در حال حاضر از همه در جایگاه بالاتری قرار دارد. مهناز افشار در فیس بوک هم یک صفحه تایید شده (وریفاید) دارد که نزدیک به 1 میلیون فالوور دارد. در توییتر هم 66 هزار فالوور دارد که نسبت به این شبکه اجتماعی، عدد آبرومند و خوبی است، اگرچه به اندازه 100 هزار نفر فالوور بازیگر جنجالی در توییتر، ترانه علیدوستی نیست.مهناز افشار

جوایز مهناز افشار

او در زمینه سینمایی، 8 جایزه گرفته است و یا برنده دیپلم افتخار شده است. بازیگر نقش اول زن را از انجمن منتقدان و جشنواره فجر برای فیلم های برف روی کاج ها، پل چوب و طبقه سوم، و همچنین از جشن دنیای تصویر برای طبقه سوم گرفته است و به عنوان مکمل زن هم برای فیلم های تسویه حساب، سعادت آباد دریافت کرده است.

مهناز افشار

مهناز افشار به همراه طلا گلزار مدل معروف ایرانی

مهناز افشار

فعالیت های اقتصادی مهناز افشار

از مهناز افشار فعالیت اقتصادی ای می توان سراغ گرفت که یک کنسرت بوده است. روزبه نعمت اللهی، برای کمک به زلزله زدگان آذربایجان، کنسرتی در برج میلاد، در آبان 1391 برگزار کرد که تهیه کننده برنامه، مهناز افشار بود. جز این هنوز اثری از فعالیت های اقتصادی او دیده نشده است و همین یک برنامه هم نیتِ کمک و خیریه داشته است.

مهناز افشار

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here