رژیم غذایی PH و تاثیرات آن در سلامت بدن

رژیم غذایی PH (قلیایی – اسیدی) که امروز خیلی از هنرپیشه‌های هالیوودی تلاش می‌کنند به کمک آن لاغر شوند، بر این فرضیه استوار است که برخی از غذاها مانند گوشت قرمز، گندم، شکر تصفیه شده و انواع غذاهای فراوری شده، باعث می‌شود که بدن شما اسیدی شود و این نه‌تنها بیماری‌زاست، بلکه باعث چاقی هم می‌شود.

رژیم غذایی PH

بنابراین خوردن برخی مواد غذایی خاص که خاصیت قلیایی دارند، می‌تواند منجر به از دست رفتن اضافه وزن و لاغری شود. این رژیم تا قبل از سال ۲۰۱۳ آنقدرها شناخته‌شده نبود؛ اما از وقتی ویکتوریا بکهام، همسر فوتبالیست مشهور انگلیسی توانست به کمک آن لاغر شود، حسابی سر زبان‌ها افتاد.

رژیم غذایی pH در نظر بسیاری از مردم بسیار جذاب است چرا که کاملا ۱۸۰ درجه با آنچه که به عنوان رژیم پر پروتئین و کم کربوهیدرات در سال های اخیر شناخته شده است تفاوت دارد. رژیم غذایی pH همچنین به نام های رژیم بازی یا به خاطر مبدع این رژیم با داشتن دیدی کاملا متفاوت به تغذیه، رژیم یانگ شناخته می شود. بسیاری از درمان های جامع و متخصصان تغذیه این رژیم را به عنوان رویکردی متعادل به تغذیه تعریف می کنند که نیازهای درست و واقعی بدن را مورد توجه قرار می دهد.

اساساً، بدن انسان دارای pH تقریبا بازی است. بر اساس این تئوری از آنجا که بدن ما در این pH حرکت می کند، غذاهایی را که مصرف می کنیم نیز باید در همین بازه غذاهای بازی باشند. رژیم استاندارد آمریکایی غذاهای بسیاری دارد که به عنوان غذاهای اسیدی شناخته می شوند مانند پروتئین حیوانی، شکر، کافئین و غذاهای بسته بندی شده. تمام این غذاها تعادل pH بدن را بهم ریخته و سرچشمه بسیاری از مشکلات می شوند. طرفداران رژیم غذایی pH ادعا می کنند که این غذاهای اسیدی در واقع استفاده بدن از مواد معدنی بازی را دچار مشکل می کنند. این مواد معدنی شامل سدیم، پتاسیم، منیزیم و کلسیم می باشند که باعث ایجاد بیماری های مزمن می شوند.

این موضوع یک معمای واقعی در اهمیت رژیم pH است. سازمان تغذیه و سلامت به این نتیجه رسیده است که آنچه که انسان ها مصرف می کنند، تاثیری عمیق بر سلامت عمومی بدن دارد. علیرغم اینکه سازمان پزشکی بر داشتن رژیمی متعادل شامل میوه، سبزی گوشت و محصولات لبنی تازه دارد، رژیم غذایی pH قدمی فراتر نهاده و بیان می کند که غذاهای اسیدی در واقع مواد معدنی مورد نیاز بدن شما را از بین می برند. کسانی که از رژیم غذایی pH پیروی می کنند از مصرف غذاهایی که بر سلامتشان تاثیر مخرب دارد اجتناب می کنند.

بسیاری از غذاهایی که ما اغلب مصرف می کنیم، در رژیم pH منع شده اند. بنابراین یکی از حذفیات غافلگیر کننده محصولات گندم است. سازمان pH محصولات کندم کامل را برای داشتن بدنی سالم تر پیشنهاد می کند اما با توجه به رژیم pH غلاتی مانند گندم، جو، ارزن و برنج همگی اسیدی و مضر هستند. دانه های بازی گندم سیاه، کوینوا و گندم آلمانی یا جلبان معمولا دارای حالت بازی هستند.

عموماً، تمام گوشت ها و لبنیات در رژیم معجزه آسای pH حذف شده اند. اگر نگران پروتئین مورد نیاز بدنتان هستید، شیر بز تقریبا بازی است و همچنین پروتئین های گیاهی مانند لوبیا ها، توفو و برخی مغز ها و دانه های خوراکی نیز می توانند مصرف شوند. بسیاری از سبزی ها تاثیرات قلیایی دارند به جز قارچ ها و از میان میوه ها نارگیل، گریپ فروت، لیمو و لیمو ترش نیز دارای خاصیت اسیدی هستند.

کسانی که از رژیم معجزه آسای pH استفاده کرده اند، همگی اذعان داشته اند که تاثیرات شگرفی در چند هفته اول مشاهده کرده اند. کم کردن میزان مصرف غذاهای آماده و مصرف بیشتر سبزیجات برای هر کسی می تواند پیشنهاد خوبی باشد، چه از این رژیم خاص استفاده بکنند یا نه. در واقع، این موضوع یکی از نقد های وارده به رژیم غذایی pH است. مدافعان این رژیم می گویند اگر افراد از قبل غذاهای تازه مصرف می کرده اند و میزان بسیار زیادی آب در طول روز می نوشیده اند این رژیم دیگر تاثیر به سزایی نخواهد داشت. آنها در واقع از تئوری تعادل اسید و باز چشم پوشی می کنند.

مطلب مهم دیگر این است که هیچ تحقیق و آزمایش علمی ای در اثبات نظریه های پشت رژیم غذایی pH انجام نشده است. همچنین بسیاری از پزشکان در این رژیم هیچ فایده ای نمی بینند با این حال، مبانی این رژیم بر پایه درمان همه جانبه و طب چینی می باشد که قرن هاست که از این روش استفاده می کنند. رژیم غذایی pH در حال حاضر توسط دکتر نیل سالومون از سازمان ملل در دانشگاه جان هاپکینز مورد مطالعه قرار میگیرد. به زودی منتقدین شاید مجبور باشند که دید خود را نسبت به این رژیم برا اساس اصول علمی تغییر دهند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here