دلایل رشد موهای زائد در بانوان و بهترین درمان

اكثرخانم‌هایی كه با این مشكل مواجه اند، چون از ظاهرشان ناراضی هستند، قبل از اینكه علت اصلی ایجاد این وضعیت را پیدا كنند، به انواع و اقسام داروها و روش‌های درمانی دردناك و غیر دردناك متوسل می‌شوند. اما چون در بسیاری از موارد علت اصلی برطرف نشده، پس از مدت كوتاهی موهای زائد و همه چیز به حالت اول باز می‌گردد.

موهای زائد
دکتر عزیزی رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم، با بیان اینکه کم‌کاری و پرکاری تیروئید باید به موقع درمان شود، گفت: سفیدی مو یکی از عوارض پرکاری تیروئید است. ایشان با اشاره به اینکه یکی از دلایل رشد موهای زائد پرکاری تیروئید است، گفت: اما عامل اصلی رشد موهای زائد تیروئید نیست و در خانم‌ها بیشتر به دلیل نژادی رخ می‌دهد، مثلاً در بعضی از نژادها مثل اسکاندیناوی پرمویی وجود ندارد و در عین حال در جنوب اروپا یا کشورهای خاورمیانه و ایران، خانم‌ها پرمو هستند.

بیشتر پرمویی ها ریشه بیماری ندارند
رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم با بیان اینکه بیشتر پرمویی ها (موهای زائد)ریشه بیماری ندارند، افزود: در این زمینه بهترین راه تشخیص، مرتب بودن پریود ماهیانه در زنان است. اگر این گونه باشد مشکل پرمویی به علت اختلالات هورمونی نیست. در برخی موارد نیز پرموئی جنبه ارثی داشته و به صورت خود ساختاری مشکل در ریشه موها وجود دارد، در این حالت به دلیل دارابودن گیرنده‌های قدرتمند در ریشه، علی‌رغم منظم بودن پریود ماهانه، پرموئی ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه می‌توان با در نظر گرفتن شرایط فرد، از جمله متأهل یا باردار بودن و از طریق روش‌هایی آن را کاهش داد، ابراز کرد: داروهایی هستند که ریشه مو را کنترل و شدت رشد مو را کم می‌کنند و معمولاً موهای زائد از طریق این داروها کاملاً از بین نمی‌روند، اما با استفاده از لیزر می‌توان آن را کاملاً از بین برد که البته باید به صورت مداوم انجام شود.

لیزر
لیزر مطمئن‌ترین روش در برطرف كردن موهای زائد بدن است چرا كه فقط جهت نفوذ در ریشه مو طراحی شده است. بنابراین برای بقیه قسمت‌های بدن شما، عامل مخربی محسوب نمی‌شود.
در عملیات درمانی لیزر مراقبت‌های لازم انجام می‌شود تا اطراف صدمه ای نبیند. ماده ای كه به مو رنگ می دهد، ملانین نام دارد. این ماده نور را از لیزر جذب كرده و آن را تبدیل به حرارت می كند این حرارت به اندازه ای است كه مكانیسم رشد مو را غیر فعال كرده و از كار می اندازد و به این ترتیب باعث از بین رفتن فولیكول مو می شود.
درست است كه در این روش نیاز به چندین مرحله درمان است اما مطمئناً بیشترین اثر را برروی موهایی كه در مرحله رشد هستند دارد .از طرفی لیزرها سریعتر عمل می كنند و در مقایسه با تكنیك‌ها و روش‌های دیگر مانند مومك انداختن، بی رنگ كردن ،كندن، اصلاح كردن با تیغ و الكترولیز در كاهش تعداد موها تقریبا نتیجه كار دائمی است.
لیزر درمانی بیش از همه در افرادی با موهای تیره و روشن قابل استفاده است.
علاوه بر مو ، هم رنگ خود را از ملانین می‌گیرد و تیره با ملانین بیشتر می تواند، انرژی لیزر بیشتری را جذب كند كه منجر به آسیب و بی‌رنگ شدن آن می شود. به هرحال پزشكان شروع كرده‌اند به استفاده از وسایل و تكنیك‌های لیزری كه نتایج بهتری را برای افراد تیره دارند. تنها محدودیت برای استفاده از این روش درمانی قیمت و هزینه آن است كه بسیار گران است.
معمولا دو هفته پس از انجام لیزر موها ریزش پیدا می‌كند و در فواصل۵/۱ تا ۲ ماه موها دوباره رشد می‌كند، ‌هنگامی كه حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد موهای بار قبل رشد كرد، زمان مناسب برای انجام مجدد لیزر است، این فاصله می‌تواند بین ۵/۱ تا ۳ ماه باشد. معمولا با انجام ۴ تا ۷ بار عمل لیزر بیمار به نتایج مطلوب می‌رسد. موهای زائد ضخیم و مشكی بهترین هدف برای هر لیزر هستند و به راحتی معدوم می‌شوند، ولی موهای سفید تاكنون جواب مطلوبی به لیزر نداده‌اند.
اگر قصد استفاده از لیزر را دارید یك ماه قبل از عمل لیزر و در طول درمان موها را از ریشه نكنید زیرا كه نور لیزر در پیاز موی در حال رشد و فعال جذب می‌شود. با قطع كردن ساقه‌ موهای زائد از سطح و تراشیدن، می‌توانید موها را در این وضعیت فعال و پاسخگو به نور لیزر نگاه دارید.

سفیدی مو از عوارض پرکاری تیروئید است
رئیس پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم در ادامه با تأکید بر اینکه گاهی اوقات پرکاری تیروئید در سفید شدن مو نیز دخالت دارد، اظهار کرد: ولی معمولاً این اثر خیلی شناخته شده نیست، چرا که بعد از شناسایی و درمان این بیماری مشکل فرد برطرف شده و پرکاری تیروئید به حالت نرمال تبدیل می‌شود، اما خطر زمانی بیشتر می‌شود که فرد به درمان بیماری خود بی‌توجه باشد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here