کاهش وزن با مواد غذایی کالری سوز

کاهش وزن ، کاهش وزن سریع ، کاهش وزن در یک ماه

لاغری ، دغدغه بیشتر خانم ها و آقایان است و برای لاغر شدن تقریبا هر روشی را امتحان می کنند حتی راه های سخت! نکته اول اینکه برای کاهش وزن باید صبحانه کامل را درست سر ساعت مشخص بخورید اما شام نخوردن باعث خواب راحت می شود. اگر سیر و بی اشتها هستید خودتان را به خوردن غذا مجبور نکنید. مصرف مواد غذایی سنگین و چرب، روند هضم غذا را به تاخیر می اندازد. به این ترتیب بدن برای مدت بیشتری پر از کالری باقی می ماند و نیازی به کالری و انرژی جدید نخواهد داشت.

مواد غذایی

در حالی که مداخله رژیمی برای افزایش سوخت و ساز، به طور گسترده ثابت نشده است اما چند ماده غذایی وجود دارند که می توانند مقدار کالری سوزانده شده را به طور موقت افزایش دهند:

۱- چای سبز

چای سبز با بهترین شواهد موجود، می تواند سرعت سوخت و ساز را افزایش دهد. مطالعات نشان می دهند که نوشیدن چندین فنجان چای سبز در روز که حاوی کافئین و کاتچین است، می تواند به بدن کمک کند از انرژی بیشتری استفاده نماید. یک آنتی اکسیدان خاص به نام اپیگالوکاتچین گالات (EGCG) با یک افزایش کوچک در سوزاندن کالری، مرتبط دانسته شده است.

۲- آب

بدن شما برای پردازش مواد غذایی و تبدیل کالری ها به انرژی قابل استفاده به آب نیاز دارد. بنابراین کم آبی، بدن را در یک وضع نامساعد قرار می دهد و باعث کند شدن این فرآیند می گردد.

۳- کپسایسین

این ترکیبی است که به فلفل های تند، احساس تندی و سوزش می دهد و می تواند متابولیسم شما را افزایش دهد. با اضافه کردن مقداری فلفل چیلی به غذاهای تفت داده، سس یا سوپ، غذاهای تندتر را امتحان کنید.

۴- کافئین

این ماده محرک موجود در قهوه و چای می تواند مقدار کالری هایی که بدن شما می سوزاند را افزایش دهد اما اکثر مطالعات، این اثر را با مصرف بسیار بالا (۱۰ ــ ۸ فنجان در روز) اثبات کرده اند. برای برخی از مردم، کافئین می تواند باعث سوزش سردل، فشار خون بالا یا مشکلات خواب شود بنابراین اگر این عوارض جانبی را تجربه می کنید، مصرف کافئین تان را افزایش ندهید.

۵- پروتئین بدون چربی

مواد غذایی غنی از پروتئین، حس سیری را افزایش می دهند که می تواند از پرخوری جلوگیری کند. در حالی که غذاهای پروتئینی، به طور خاص سوخت و ساز بدن را افزایش نمی دهند اما پروتئین های بدون چربی مانند مرغ یا تخم مرغ می توانند به شما کمک کنند برای مدت طولانی تری احساس سیری کنید.

۶- غلات کامل

غلات کامل مانند جو دوسر یا جو سرشار از فیبر هستند و هضم آنها مدت بیشتری طول می کشد، این بدان معناست که سوخت و ساز شما برای تبدیل این ماده غذای به انرژی قابل استفاده، مدت طولانی تری کار می کند. از رژیم های غذایی شدید یا آنهایی که بسیار کم کالری هستند، اجتناب کنید. خوردن کالری بسیار کم (زیر ۱۸۰۰ کالری برای مردان و زیر ۱۲۰۰ کالری برای خانم ها) می توانند باعث شوند که بدن وارد حالت قحطی گردد، جایی که در آن سوخت و ساز برای جلوگیری از مصرف بیش از حد سریع مواد غذایی، کند می شود و شما ممکن است حتی توده عضلانی از دست دهید. این، کاهش وزن را بسیار دشوار می کند.

در دراز مدت، اضافه کردن این مواد غذایی ممکن است به افزایش سوخت و ساز بدن شما در حالت استراحت کمک کند با این حال یک راه حل سریع برای کاهش وزن ارائه نمی دهد. افزایش فعالیت بدنی، کالری بیشتری نسبت به این مواد غذایی خواهد سوزاند. اگر هدف شما کاهش وزن است، سعی کنید سالم غذا بخورید و به طور همزمان ورزش را افزایش دهید.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here