کمبود ویتامین چه مشکلات پوستی را ایجاد می کند؟

کمبود ویتامین – کمبود ویتامین b – کمبود ویتامین d3 – کمبود ویتامین b1 – کمبود ویتامین c

ویتامین ها نقش حیاتی برای سلامت انسان ها داشته و وجود آنها در بدن برای ادامه بقا لازم و ضروری است. احتمالا می دانید ویتامین ها به دو گروه تقسیم می شوند؛ برخی محلول در آب و برخی محلول در چربی هستند. از طرفی بهترین راه دریافت این ترکیبات موثر رعایت تنوع و تعادل در برنامه غذایی و استفاده مناسب از تمام گروه هایی غذایی به ویژه میوه ها و سبزیجات است.

کمبود ویتامین

البته کمبود ویتامین ها در بدن، علائم متفاوتی ایجاد می کند که گاهی بسیار خفیف و گاهی خطرناک و غیرقابل جبران است. از این رو می توان به نقش حیاتی آنها پی برد. در این میان نشانه های کمبود، با توجه به نوع هر ویتامین در نقاط خاصی از بدن ظاهر می شوند. در صورتی که این مواد مغذی را به اندازه کافی دریافت نکنیم، حتما مشکلاتی در بدن رخ داده و بدنمان به طرق مختلف این کمبود را نشان خواهد داد. نتایج این نقصان ممکن است در داخل یا خارج بدن ما اتفاق بیوفتد.

رنگ پریدگی لب ها

لب های رنگ پریده نشان دهنده کمبود آهن در بدن ماست. منابع غذایی مختلفی برای دریافت آهن وجود دارد مثل گوشت قرمز، اسفناج، ماهی و … البته از برخی قرص های مکمل غذایی هم می توانیم استفاده کنیم ولی همیشه بهترین گزینه تامین آهن از منابع طبیعی یعنی همان مواد غذایی است.

ترک خوردگی گوشه دهان

ترک گوشه دهان ما می تواند نشان دهنده کمبود آهن، زینک و ویتامین B باشد. حتی گاهی نشان دهنده کمبود پروتئین در بدن نیز هست. از بهترین منابع غذایی برای تامین این مواد می شود به مرغ ارگانیک، تخم مرغ، ماهی سالمون و گوشت صدف اشاره کرد. از طرفی ویتامین C به جذب بهتر آهن کمک می کند، بنابراین فراموش نکنیم که سبزیجات سرشار از ویتامین C مانند کلم بروکلی، گل کلم و فلفل دلمه ای قرمز و همچنین میوه هایی مثل پرتقال و آلو را در طول روز مصرف کنیم.

کهیر ها و دانه های قرمز روی پوست صورت

دانه های قرمز‌ رنگ روی پوست صورت نشان دهنده کمبود ویتامین B7 یا بیوتن است. بدن ما برای هضم و سوخت ساز کربوهیدرات، آمینو اسید و چربی ها به ویتامین B7 احتیاج دارد و علاوه بر این ویتامین B7 باعث تقویت مو و ناخن هایمان نیز می شود. بهترین منبع برای تامین این ویتامن زرده تخم مرغ ارگانیک هستش پس مصرف به اندازه تخم مرغ رو فراموش نکنیم.

عوارض مصرف مکمل

باید بدانید مصرف خودسرانه ویتامین ها مانند کمبود آنها فراد را دچار عوارض خطرناکی می کنند. به طور مثال برخی افراد برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی روزانه اقدام به مصرف ویتامین C می کنند اگرچه به گفته پزشکان مصرف بیش از حد این ویتامین خطری را متوجه فرد نمی کند و به طور معمول محدوده مصرف ویتامین C حدود 2000 میلی گرم در نظرگرفته می شود، اما افرادی که در طول یک روز بیش از این میزان ویتامین را مصرف می کنند ممکن است دچار علائمی چون استفراغ، سردرد، بی خوابی و ترش کردن شوند. حی در مواردی مصرف غیرمجاز این ویتامین فرد را مبتلا به اسهال می کند.

این روزها انواع و اقسام مکمل ها غذایی حاوی ویتامین های مختلف در داروخانه ها یافت می شوند که اتفاقا مشتریان زیادی هم دارند. درواقع بسیاری از خانم ها به توصیه اطرافیان شان برای رشد بهتر مو و ناخن مکمل زینک (روی) مصرف می کنند، برای پیشگیری از پوکی استخوان مکمل کلسیم می خورند و برای رفع مشکلات ناشی از کمبود انواع ویتامین ها، سراغ مولتی ویتامین می روند.

این در حالی است که براساس پژوهش های محققان مصرف خودسرانه مکمل غذایی مثل تیغ دولبه عمل می کند و سلامت مصرف کننده ها را به خطر می اندازد. به گفته این محققان، مصرف بی رویه این مکمل ها در خانم ها باعث تغییرات هورمونی، افزایش موهای زائد، بروز جوش صورت و بدن و در آقایان باعث کاهش سطح تستسترون (هورمون جنسی مردانه) و حتی ناباروری می شود. البته این خطرات متوجه مکمل غذایی خاصی نیست و مصرف هریک از آنها بدون مشورت با پزشک دردسرساز خواهدبود.

یک باور اشتباه

یکی از مهم ترین مشکلاتی که بسیاری از خانم های ایرانی با آن مواجه اند، کمبود کلسیم است. در صورتی که خواب شبانه منظم و باکیفیتی دارید، اما در طول روز دچار خواب آلودگی می شوید، باید به پزشک مراجعه کنید چون محققان می گویند بین سطح ویتامین D بدن و خواب آلودگی روزانه رابطه مستقیمی وجود دارد و شاید با مصرف مکمل این مشکل برطرف شود.

اگر مکمل مصرف می کنید

کم نیستند افرادی که به دلیل کمبود ویتامین و توصیه پزشک شان مکمل مصرف می کنند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، باید بدانید یک ساعت پیش از خوردن صبحانه یا 2 ساعت پس از مصرف هریک از وعده های غذایی، بهترین زمان برای مصرف مکمل ها به ویژه مکمل آهن است. همچنین بهترین زمان برای صمرف مولتی ویتامین ها صبح و هنگام خوردن اولین وعده غذایی است، زیرا ویتامین ها مواد ترکیبی هستند و بهترین زمان جذب آنها در بدن هنگامی است که با یک ماده خوراکی مصرف شوند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here